Proč psát Yaoi, kde je uke dívkou?

10. září 2012 v 6:12 | Oge |  Rest in peace, logic
Zdravím Vás,
tak, jsem tu zase. Tentokrát bych si chtěla posvítit na oblíbený žánr v oboru fanfiction i origiálních povídek. Jedná se o milované i nenáviděné yaoi [či shounen-ai].

Tak tedy, nechci tu rozebírat, proč by se sex dvou mužů psát měl či neměl, nebudu polemizovat nad důvody samotného toho rozhodnutí, kdy autor/ka [nelžeme si do kapsy, všichni víme, že jsou to v devadesáti procentech příslušnice něžného pohlví] sedne k počítači, napíše deset stránek přímo poetických slovních obratů a odentruje to na blog/jiný literární web, chci se zabývat tím, jaké bývají postavy, co autoři/autorky používají.
Pokud narazíte na ničím nevystupující yaoi, rozpoznáte po pár odstavcích dva druhy postav.Ti jedni, to jsou typičtí pánové, kteří vědí, co chtějí. Většinou statnější postava, hluboký hlas a sebevědomí, že by jej mohli prodávat. Stereotyp, ale já to beru.
Druhá postava, to je to, co mi vrtá hlavou. Uke. Milý, útlý, nevinný mladý muž. Muž? Bábovka to většinou je. Netvrdím tu, že je to tak vždy, ovšem... moje otázka zní: Proč? Proč psát o vztahu dvou mužů, když z jednoho z nich charakterově uděláte ženu? Co je v povídce důležité? Charakter postavy či její tělo? To rovnou můžeme psát od vztahu ženy "mužatky" s mužem a bude to větši shounen-ai. Na těch skutečně dobrých shounen-ai a yaoi povídkách je zajímavý právě ten vztah dvou mužských charakterů a ne až ono závěrečné [mnohdy spíše průběžné] ukájení chtíče.
Další věcí, která se k zženšťování váže, je naprostá nelogičnost. Místy mám pocit, že být gay, najdu si autorku a zbiju ji. Upřímně, vám by nevadilo, kdybyste byli vydávání za slabé, téměř až nemohoucí? Četla jsem povídku, kde byl nejmenovaný uke zmlácen svým vlastním otcem [dobře, takových povídek je spousta] a potom se kvůli tomu zabil. Jen protože jeho otec na něj řval, že není jeho syn, pokud je gay. A on se synáček šel zabít. A věřte nebo ne, to na začátku povídky ještě svého otce nenáviděl a chtěl od něj odejít. Na jeho názorech mu vůbec nezáleželo [ano, hádáte správně, záleželo mu jen na jeho partnerovi a jejich nebetyčné lásce...]. V normálním světě by ten kluk podal na svého otce trestní oznámení a v nejlepším případě by i rozjel nějakou tu kampaň proti diskriminaci gayů. Nevím, jestli se slečně autorce či pánu autorovi prostě líbila představa čisté, mučednické, epické sebevraždy, ale, prosím Vás, lidi! Piště logicky!

Your monarch Oge I.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Saiko-chan Saiko-chan | Web | 10. září 2012 v 9:57 | Reagovat

Když si to tak ale vezmeš, tak tenhle charakter uke je taky už takový zavedený stereotyp, od toho je to fikce, ne, píšeš o tom, jak to ve skutečném světě nejspíš není?! (a k těm devadesáti procentům, řekla bych, že možná i víc) :)

2 oge oge | 10. září 2012 v 18:44 | Reagovat

[1]: No, víš, a to by se právě mělo dělat - bojovat proti stereotypům.
A dál, hm, jo, jo, fikce, to je hezký, ale zase nesmíme tu logiku úplně zahrabávat, no ne?
[Nikdo neví, kolik jich vlastně je O.o]

3 Zikmund Zikmund | 10. září 2012 v 19:43 | Reagovat

No, nevím, nevím. Dobrá,ff, ale i tak by to nemělo být úplně padlý na hlavu, pokud to není parodie.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama