Recept na romantiku - koření "Mary Sue"

23. září 2012 v 15:12 | Oge |  Peklo z klávesnic
Zdravím vážení,
postupem času zjišťuji, že povídky zařazené do žánru "romantika" jsou, jak by to řekli mnozí, na jedno brdo, většina z nich se řídí stejným vzorcem a na příběh přitom vůbec nehledí.

A + B =

Patříte mezi čtenáře, kterým tohle stačí ke štěstí?

Každý, kdo čte povídky na internetu, někdy narazil na povídku, která měla v řádku pro žánry vypsáno slovo "Romantika". A co od takového díla očekávat? No, pokud se jedná o originální povídku, možná bych do toho šla, stejně tak, pokud jde o fanfikci, kde zaujímají roli milenců stíhaných osudem původní postavy. Ovšem pokud narazíte na fanfikci s OC ( other character, neboli jiná postava, postava vytvořená přímo autorem povídky, či převzatá z jiné povídky), mějte se na pozoru. Napsat dobrou fanfikci (romantiku) s vlastní postavou bývá poměrně ošementé a autorovi se může i přes veškerou snahu podařit sklouznout k několika postavovým deformacím.

Postava plochá - Postavu plochou tak nazveme tehdy, chová-li se stále stejně bez ohledu na okolnosti a vývoj děje. chová se dál dle svého vzorce, okolí na ni nemá žádný vliv. Stále zůstává "nevinnou princeznou", "zlým drakem" či "šlechetným princem". Tyhle 2D postavy plní svou roli zejména v pohádkách, kde děti díky jejich jednoduchosti rychle pochopí děj a přidají se "na tu správnou stranu."
Mary Sue/Gary Stu
Jedná se o dost specifickou postavu, kterou, přimhouříme-li oko, můžeme zařadit mezi postavy "ploché", neboť se vždy chová podle jednoho vzorce: je dokonalá. Za každé situace.
Kdysi, když jsem před pár lety procitla z období hubených blondýnek s airbagy místo poprsí, z úděsného osudu mentálně silné [a, samozřejmě, krásné siroty], začala jsem si psát svůj snad první autorský deník v mé pisálkovské historii. Nebyl to tedy autorský deník, jak se sluší a patří, spíše takový poznámkový blok, archiv, řekněme. Nazvala jsem ho [nevím ani, jak mě to napadlo] Mary Sueovník. Mary Sueovník byl jednu dobu mou velikou vášní, příručkou, kam jsem si pečlivě zapisovala všechny postavy, které mi připadaly býti dobrými adepty na "titul" Mary Sue či Gary Stu. A tehdy jsem si načrtla jakési desatero, díky němuž se dá taková postava identifikovat.
1. Jméno: Neříká se nadarmo, že jméno vás charakterizuje. Mary Sue má obvykle jméno velice dlouhé, či s mysteriózním významem [v překladu], jméno cizího původu [stylizujete-li povídku do Japonska a vaše postava japonského původu se jemnuje Catharinne, asi bude něco špatně...]
2. Minulost: Pochází z rodiny, která byla vyvražděna a samotná Mary přežila. Od dětství je uzurpována. Vyniká nad ostatní členy své rodiny.
3. Osud: Je prokletá, kráčí sama po cestě osudu, neboť nikdo není dostatečně schopen ji následovat. Nikdy neprodělala výcvik, přesto je schopna vám do deseti vteřin nakopat zadnici.
4. Zvláštní schopnosti: Tento bod se týká obzvláště fantasy povídek, pro ostatní platí snad jen velice silná intuice [zažila jsem autorku, která vytrvale tvrdila, že její postava by uhnula kulce vystřelené na ni zezadu, neboť by ji, cituji: vycítila]. Její oči, vlasy, nehty [i to tady bylo...] mění barvu v závislosti na její náladě, či podobné výjimečné vlastnosti.
5. Sexappeal: Můj oblíbený bod. Přitahuje muže jako cukr mravence, přesto je sama [je tak chladná!], nebo v té druhé možnosti chlapy střídá jako ponožky [a přesto nikdy nechytí žádnou pohlavně přenositelnou nemoc... taky bych chtěla].
6. Postava: Je hubená, dlouh nohy i ruce. A velká prsa. Musíme si uvědomit, že postava by měla tvořit nějaký ten celek, leda by snad Mary byla na plastice [což není! Mary Sue nemusí chodit na plastiky, one to nepotřebuje!] Píšete-li o nájemném zabijákovi, musí mít nějaké svaly. Naopak je dokázáno, že velké, ba co dím, obří svaly nejsou přímo stavěné k nějaké vytrvalosti. Kam se poděly šlachovité postavy?
7. Načasování: Přijde, když je jí potřeba. Prosím vás, a mluvíme tu o literární postavě, či o drogovém dealerovi?
8. Záchrana: Zachrání kohokoli, odkudkoli, před kýmkoli. Vyznačuje se schopností najít způsob, jak porazit neporazitelného nepřítele. Pokud mají všechny děti na triku Spidermana a má-li Spiderman na triku Chucka Norrise, pak vězte, že Chuck Norris má na triku Mary Sue.
9. Poslání: Záchrana světa. Pomsta světa. Co se týče svých povinností, vždy je řeší chladně. Ani vlásek jí z hlavy neodpadne. Nikdy.
10. Nikdy ji neporazíte!
Vězte však, že čtenář si takovou postavu neužije, protože po třech kapitolách, mu bude jasné, co se bude dít dál, že celá povídka vlastně má být seberealizací autora skrz jeho postavu. A abychom neodbíhali od té romantiky, tak právě Mary Sue je tou postavou, která i sebelepší nápad na romantiku zničí. Je totiž od začátku jasné, co se stane. Mary Sue zůstane s tím nejlepším, nejhezčím, nejpopulárnějším a zaručeně nejsnovějším [i tohle slovo existuje?] klukem z celé povídky.
Nepoužívejte ji, lidí drazí, ať máte sebelepší nápad, zničí ho. Zaručeně.
Your monarch Oge I.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zikmund Zikmund | 23. září 2012 v 15:27 | Reagovat

Musíme si uvědomit, že postava by měla tvořit nějaký ten celek, leda by snad Mary byla na plastice [což není! Mary Sue nemusí chodit na plastiky, one to nepotřebuje!]
Nůž by se rozbil o její diamantovou pleť! Nebojme se však, plastiku by doděla sama svým nehtem pomocí kapesního zrcátka.

2 Oge Oge | 23. září 2012 v 15:43 | Reagovat

[1]: Já Tě vážně zbožňuji :D

3 H.I.L. H.I.L. | Web | 24. září 2012 v 18:42 | Reagovat

haha,jo,už mi přijde dost ohraný jak v každý povídce či filmu je nádherná hubená holka,které se děje něco hroznýho,zamiluje se do ní nejhezčí borec ze školy,pak se pohádaj,něco se stane a nakonec se daj spolu zase dohromady a happy end.oh hell,jak já to nesnáším -_- (občas mi připadá, že už to sama dělám -_-)

4 Zikmund Zikmund | 25. září 2012 v 14:22 | Reagovat

Hm, na druhou stranu, kdo by se šel podívat na film o někom, kdo není pěkný? Kromě ošklivek z kterých se stanou krásky. Je to klišé, bla bla ale i tak společnost a hlavně biologie nám káže. Symetrická, zdravé zuby, pleť? Ano, ta má správnou genetickou výbavu.
Neukamenovat!
Otravné jsou ženy co jsou za každé situace nalíčené a čisté.

5 Oge Oge | 25. září 2012 v 16:47 | Reagovat

[3]:
Síla společnosti. To, co vidíš u ostatních, chceš taky.
[4]:
Přizpůsobujeme se dobovým ideálům.

6 Anonym Anonym | 1. srpna 2013 v 22:55 | Reagovat

Hmm... já píšu o dvojčatech, síly s padouchem jsou vyrovnané a láska tam, uznávam, je, ale za ty prsá nemůžu, ja nevím kreslit XD
Považuje se to za Mary Sue?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama