Leden 2013

Milí začínající autoři...

10. ledna 2013 v 18:01 | Oge |  Things about
Milí začínající autoři,
dovolím si Vám teď položit jednu důležitou otázku. Bude to otázka zapeklitá, na kterou se ovšem dá odpověděť jen "ano" nebo "ne". Vlastně to ani dělat nemusíte, protože my všichni tady víme, jak to s Vámi vlastně je. Moje rétorická otázka tudíž ani není na místě, ale já ji přesto položím a to ve formulaci poněkut obhroublé, jak ji s oblibou používá Zikmund, ovšem neslyšela jsem zatím nic trefnějšího:
To vážně čekáte, že budete od začátku srát duhu?
Uvědomte si, že nikdo, ale vážně nikdo nemůže tvořit, aniž by trénoval. To prostě nejde. Takže pokud očekáváte, že jen, co se dotknete špičkou pera papíru, stvoříte geniální dílo nepřekonatelné po další tři století, velmi brzo narazíte čumákem přímo do zdi: zklamání.
Trénujte, čtěte, příjmejte kritiku s otevřenou náručí. Jinou cestu nevidím. Pokud si totiž rychle neuvědomíte, že na sobě musíte pracovat, a že psaní je obor stejný jako jakýkoli sport [čím víc trénujete, tím jste lepší], nikdy se nehnete z místa.
Budete mi teď odporovat, že existuje něco jako talent, ale já Vám říkám, že nepříliš talentovaný člověk, který na sobě tvrdě dře, to mnohdy dotáhne dál, než talentovaný hlupák, který je zahleděný jen sám do sebe. Tak to prostě chodí. Nejste ochotní se zlepšovat, nejste nic.
Howg
Oge I.

Válka komentátorů

1. ledna 2013 v 12:06 | Oge |  Rest in peace, logic
Zdravím vážení,
mysleli jste si, že Oge porazí Konec světa? Ani náhodou! Nevzdávám se snadno a nenechám vás v klidu odpočinout ani přes svátky. Právě naopak. Svátky jsou přímo líhní pro příšerný plebs literárního pole. To ale zatím nechme stranou [jen zatím, zanedlouho se totiž začnu zabývat jednou doporučenou povídkou, pokud ji rozdýchám] [dodatek: pravděpodoně ne] a zabývejme se soubojem mezi štěkajícími smečkami psů [skalních fanoušků] a nechápajících kolemjdoucích [těch, kteří si nejedjbůh dovolí nějakou kritiku].
Zabývejme se na chvíli "logikou" uvažování skalního fanouška, který objevil nelichotivý komentář pod svou oblíbenou povídkou.