Demo verze povídek

12. února 2013 v 21:07 | Oge |  Things about
Zdravím vážení,
dneska to nebudou (světe div se) žádné sáhodlouhé proslovy o tom, co za hrůzy je k vidění na síti, ale nebojte, ono se to tu zase časem objeví.


Slýchala jsem poslední dobou o zajímavém způsobu psaní povídek či novel (s románem bych to nezkoušela, hned vysvětlím proč). Funguje to asi tak, že si povídku prostě napíšete nanečisto. Vytvoříte si svou demo verzi, zahájíte beta testování, říkejte si tomu, jak chcete. Podstata toho všeho by měla být v tom, že zjistíte, jestli jste vůbec schopní něco napsat, takže pro zjednodušení samotného procesu psaní vyzkoušíte svůj nápad napsat nejprve dejme tomu jako fanfikci, než se pustíte do stejného nápadu v podobě originální. Řeknu vám, nejspíš to úplně od věci není, ale jsou tu jistá rizika.
Riskujete, že vaše originální postavy potom budou stále ty postavy z fanikcí. Jako byste vzali člověka, svlékli ho z kůže (dobrá, možná je to trošku násilný příklad), dali mu novou i s novým jménem, ale zbytek nechali. Už to chápete? Vnitřek prostě zůstane stejný, stejný charakter. Možná si pak řeknete, že bude lepší publikovat vaše dílo jako fanfikci a od originální podoby daného kusu upustíte.
V neposlední řadě vám hrozí, že když už dopíšete tu povídku (kterou jste tak pracně smolili dohromady), podíváte se na rozsah textu a zhrozíte se. "Tohle že mám přepisovat? Tak to ani náhodou!" Co následuje? No přece starý známý scénář vkládání fanfikce.
Drazí přátelé, přesto bych ten nápad nezahazovala. Jak se dočtete v mnoha spisovatelských příručkách, či jak se dozvíte jistě brzy sami z vlastních zkušeností, ne vždycky je nápad v hlavě stejně rozsáhlý jako na papíře. Ve skutečnosti totiž při tomto beta testování netestujete sebe (vaši schopnost psát či váš talent), ale potenciál vašeho nápadu (v souvislosti s tím doporučuji pročíst jakoukoli příručku, kde se o potenciálu nápadu nebo jinak také o nosnosti nápadu hovoří, oni vám to páni spisovatelé nejlépe vysvětlí sami).
Velmi stručně, jedná se o to, jak velké množství zajímavých témat, potenciálních dějových linií či scén k prostudování nabízí váš hlavní nápad, váš primární děj. Jako příklad uvedu pohádku o Červené Karkulce. Nosnost téhle klasiky je dostatečná pro pohádkový příběh, ale určitě s ním nevytvoříte ságu o rozsahu Píseň ledu a ohně (čtěte George R. R. Martina, když už je dnes tak prosazovaný...). Pokud byste se ale zatvrdili a trvali na tom, že to dokážete, byla by již první kniha tak nudná, že by ji čtenář odhodil dříve než by došel do půlky.

Ptáte se, jak jinak si ověřit, zda je váš nápad dostatečně silný a poutavý? O autorském deníku už jsem s vámi přece mluvila.
[Ano, je to otrava, ale pokud chcete mít jistotu...]

Oge I.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zikmund Zikmund | 23. února 2013 v 13:27 | Reagovat

Kru... Moje největší chyba je, že vyslýkám své fanfi postavičky a dávám je, do jiných fanfikcí. :D Ach jo. Pokusím se zlepšit, jednou. Jednou v budoucnosti.

2 Oge Oge | Web | 23. února 2013 v 13:30 | Reagovat

[1]: Jo jo, to znám. Univerzální oblíbený charakter, který v 80% případů vychází z autorovy zidealizované představy sama sebe. Ale to zná snad každý.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama